lexikoukr   ГОЛОВНА - ДОПИСИ - 2017

НОВА СЕРІЯ "МАМАГЕЙТ В УКРАЇНІ", ПОКАЗАНА ЗА КОРДОНОМ


 

Автор: М. Терлецький

27 вересня 2017 р.
1406-й день з початку руху протесту "Євромайдан"

 

 Допоки про «негаразди» в роботі НБУ і його керівництва точилися розмови всередині країни, керівництво НБУ почувалося доволі спокійно. Навіть компрометуючі плівки, навіть акції під НБУ, навіть розслідування НАБУ справи за фактом виведення з банків-банкрутів 10 мільярдів гривень, навыть заяви депутатів про відставку Гонтаревої не поклали на обличчя панянок-керівників НБУ жодної зморшки від переживань за своє становище, яке міцно охоронялося найвищою владою. Мамагейт 1 в Україні в 2016 році не пройшов.


Проте, коли розмова розпочалася за межами можливості найвищої української влади «вирішити» питання у відомий спосіб, коли Тарута 25 вересня виступив у спеціальному комітеті з фінансових послуг при Палаті представників Конгресу США і зробив доповідь про корупцію в Нацбанку, незворушна витримка керівництва НБУ урвалася.

 

Один за одним з’явилися гнівні і "неупереджено справедливі" заголовки в ЗМІ, що Тарута з допомогою лобістів поширює у США неправдиву інформацію про Національний банк ні мало ні багато з метою дестабілізації банківської системи України. І обурений НБУ (зауважте: не Гонтарева!) просить правоохоронні органи і міжнародну спільноту дати правову оцінку діям позафракційного нардепа і бізнесмена Сергія Тарути.


Що ж так налякало керівництво НБУ? А налякав виступ Сергія Тарути за кордоном, який він виклав постом у фейсбуці і який ми надаємо в українському перекладі. "Думайте самі, вирішуйте самі..."

 


 


Виступив з промовою на обговоренні в Конгресі питання корупції в нашому Національному банку. Наведені факти особливо зацікавили Джеймса Вулсі, що був керівником ЦРУ. Ось текст мого виступу:

Я приїхав сюди, як депутат українського парламенту, який пишається своєю країною, своїм народом. Але якому соромно за свою державу. Наша держава наскрізь пронизана корупцією. Згідно дослідженням Ernst&Young Україна посідає перше місце у світі за рівнем корупції. І сьогодні я хочу внести свій внесок у боротьбу із цим явищем – розповісти вам про корупцію в Національному банку України під керуванням Валерії Гонтаревої.

Частина 1. Сумнівність призначення Гонтаревої.

Призначення Валерії Гонтаревої на пост керівника НБУ в червні 2014 року було не професійним, а політичним:
- за законом України кандидат повинен мати 10-літній досвід керівної роботи, а в Гонтаревої він становив 9 років і 8 місяців;
- Гонтарева не пройшла перед призначенням спецперевірку;
- у своїй декларації про доходи Гонтарева не вказала, що гроші за акції фінансової компанії ICU, якої Гонтарева керувала до призначення, їй не виплачені. Що вона буде протягом 5 років одержувати виплати за свої акції, що створює конфлікт інтересів.
Незважаючи на всі ці нестиковки Гонтарева все-таки була призначена на посаду голови НБУ, що говорить про велику зацікавленість президента Порошенко в даній кандидатурі.
Однією з умов призначення голови Нацбанку є бездоганна ділова репутація, але саме так із цим у Гонтаревої були великі проблеми.

 

Частина 2. Діяльність Гонтаревої на посту керівника ICU

За Гонтаревої з її минулого місця роботи тягся великий шлейф сумнівних фінансових операцій. Компанія ICU надавала допомогу «родині Януковича» у виводі коштів з України. Зафіксовані факти, коли в розпал Майдана ICU виступала посередником в угодах купівлі-продажу ОВГЗ банком «Брокбізнесбанк», який контролював Курченко – «гаманець» Януковича. Буквально через кілька днів після проведення цих операцій «Брокбізнесбанк» збанкрутував.
Однієї з основних корупційних схем в Україні є схеми по поверненню ПДВ. Наведу найяскравіший приклад махінацій компанії Гонтаревої із ПДВ.
Починаючи з 2013 року одна з міжнародних компаній, що діють в Україні, зіштовхнулася із проблемами пов'язаними з відшкодуванням ПДВ Державною Фіскальною Службою України. У зв'язку із цим компанія здійснила низку спроб розв'язати цю проблему в тому числі у вигляді судових позовів публічним заявам і звертанням до діючої влади. Не секрет що в часи Януковича існувала ціла державна корупційна система, що вимагала хабарі за відшкодування ПДВ. Оскільки компанія, про яку йде мова, є міжнародною компанією з лістингом на біржі, їй було достатньо складно платити готівкою відкати корупціонерам. Тоді була вибудувана схема з використанням фінансових посередників і банків (у тому числі НБУ), ключовою ланкою в якій виступала компанія «Інвестиційний капітал Україна» ICU - власником якої була Гонтарева.
Суть схеми полягала в тому, що компанія проводила щомісяця й регулярно свідомо збиткові угоди з державними цінними паперами, чинені в дуже короткі інтервали часу ( від 1 до 30 днів). Тобто фактично давала хабара корупціонерам за відшкодований ПДВ. Надалі виведені гроші відмивалися компанією «Інвестиційний капітал Україна» (у т.ч. через фонди компанії) і легалізувалися. Іншого пояснення суті подібних угод ми не знайшли.
Тільки на підставі наявної в нашому розпорядженні інформації, подібні операції проводилися в 2013, 2014, 2015 роках на загальну суму 4 млрд. грн., де загальна сума хабарів, по оцінках склала не менш 260 млн. грн., не рахуючи збитків НБУ й державних банків. Виходячи з дат, у які проводилися угоди, стає ясно, що злочинна схема, розроблена при Януковичі, продовжувала діяти й при новій владі, при президентові Порошенко, коли Гонтарева вже очолювала Нацбанк України.
Компанія, про яку я говорю, документи про дії якої в мене є, - це частина міжнародної групи й представлена по усьому світу, включаючи США.
Тому дані факти вимагають глибокого й всебічного розслідування правоохоронними органами.

Частина 3. Депутати й правоохоронці проти Гонтаревої

Діяльність Гонтаревої на посту голови Нацбанку виглядала настільки сумнівно, що депутати Верховної Ради й правоохоронні органі робили раз по раз  спроби почати розслідування.
Групи депутатів висували пропозиції про її відставку, НАБУ відкривало кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем, керівництво МВС привселюдно звинувачувало в корупції. А в травні 2016 року директор НАБУ Артем Ситник заявив, що антикорупційне бюро розслідує справу за фактом виведення з банків-банкрутів 10 мільярдів гривень – близько 400 мільйонів доларів.
Показово виглядає справа «Дельта Банку». Перед банкрутством Дельта-Банк одержував рефінансування від НБУ, і виводив ці кошти на закордонні рахунки через країни Балтії. Загальна сума викрадених таким способом коштів склала 535, 5 мільйони доларів США. У квітні 2016 року я особисто направив по цій справі запит у НАБУ, де прямо обвинуватив у причетності до цих махінацій керівництво Нацбанку.

Частина 4. Брошура Тарути і її наслідки

Після того, як я й мої колеги-депутати використовували всі можливі засоби для початку повноцінного розслідування діяльності Гонтаревої, я вирішив звернутися до наших Західних партнерів і світової громадськості.
Результатом роботи моєї команди стала доповідь «Гонтарева – загроза економічної безпеки України». У якості співавторів доповіді виступила Асоціація Українських банків. По підрахунках розроблювачів доповіді, загальний збиток, нанесений Гонтаревої на пості глави Нацбанку економіці України, склав близько 1 трильйона гривень (40 мільярдів доларів США). У цій доповіді ви можете знайти багато подробиць корупційної діяльності пані Гонтаревої.
За результатами моєї доповіді Комітет Верховної Ради з питань фінансової політики й банківської діяльності звернувся до президента Порошенко із пропозицією звільнити Гонтареву у зв'язку із втратою бездоганної ділової репутації.

Частина 5. Катерина Рожкова – спільник Гонтаревої

Одночасно з «справою Гонтаревої» не менш важливі події розверталися навколо заступника Гонтаревої у НБУ – Катерини Рожкової.
До своєї роботи в Нацбанку Рожкова очолювала скандально відомий «Платінум банк». Згідно з даними декількох розслідувань кримінальної поліції в період посібника Ріжкової банком з нього були виведено 1.1 мільярда гривень ( близько 40 мільйонів доларів) на компанії акціонерів. Докладніше епізод з банком «Платінум» опише мій колега з Нацбанку, Олександр Заводецький.
Із записів переговорів Рожкової, автентичність яких підтверджена нею самою, стало відомо, що вона «допомагала» не тільки рідному «Платінуму». Вона опікувалася про прикриття схем переводу в готівку коштів, одержаних з незаконного рефінансування із НБУ, і навіть допомагала, українським «дочкам» російських банків, що перебували під санкціями, обійти ці санкції.
У жовтні 2016 року Національна поліція провела обшуки у квартирі Ріжкової.

Частина 6. Сумнівна націоналізація «Приватбанку»

За час своєї роботи на посту голови Нацбанку Гонтарева закрила більш 80 банків. За твердженням фахівців багато хто з них можна було врятувати – банки ділилися на «свої» і «чужі» Кращим доказом цьому стала історія з націоналізацією «Приватбанку». Про це вам також розповість мій колега з Нацбанку, пан Заводецький.

Частина 7. Кримінальна справа

У результаті моєї діяльності й діяльності моїх колег, нам все-таки вдалося добитися початку кримінального розслідування діяльності Гонтаревої.
У грудні 2016 року прокурор Генеральної прокуратури пан Куценко подав рапорт керівникам ГПУ, САП і НАБУ. У рапорті говориться про можливу причетність Гонтаревої до махінацій з активами ліквідованих банків на суму 315 мільярдів гривень ( близько 12 мільярдів доларів). Мова йде про штучне заниження вартості активів 68-мі ліквідованих банків з метою їх продажу за безцінь.

Частина 8. Висновок

Діяльність Гонтаревої є злочинною не тільки стосовно народу України, але й до американським громадянам. І це одна з найважливіших причин, по якій я виступаю саме тут, перед вами.
Україна одержала від МВФ 13 мільярдів на стабілізацію фінансової системи. Ця сума практично збігається із сумою пред'явленого Гонтаревої обвинувачення в шахрайстві з активами ліквідованих банків. Таким чином, значна частина коштів МВФ пішла на покриття фінансових дір українських банків, утворених у результаті діяльності Гонтаревої.
Гонтарева дотепер залишається на своєму посту й має можливість як замітати сліди вже здійснених злочинів, так і здійснювати нові. Тому я вважаю вкрай необхідним звільнення Гонтаревої і заміну її фахівцем з бездоганною діловою репутацією.
Я прошу допомоги від міжнародних організацій, від наших західних партнерів у міжнародному розслідуванні діяльності Гонтаревої. Я також призиваю Сполучені Штати Америки ввести персональні санкції проти корумпованого керівництва Нацбанку, з наступним арештом коштів, що перебувають на їхніх закордонних рахунках, і поверненням цих коштів у бюджет України.
І головне - я не хочу, щоб моя країна стала «експортером корупції». Разом з вами, добродії, ми повинні вирізати ракову пухлину корупції зі здорового тіла України й не дати їй розростися метастазами на інші країни. Щоб ми могли оголосити кожного нашого корупціонера – злочинцем, на Заході ці люди зобов'язано бути ізгоями. І я призиваю вас проробити цю роботу.

 

Джерело:

https://www.facebook.com/taruta/posts/1903229596596532

 

Читайте також

МАМАГЕЙТ В УКРАЇНІ

  

 

 

 

 

 

 


 

 

 КРАЇНИ
Flag Counter

   LEXIKOUKR  EST. 2013